• until (all day)
 • XXIV Warsztaty i Konkurs Filmowy „Jedno Ujęcie”
  Łeba, 17 - 30 sierpnia 2021 roku

  W tym roku to już 24. edycja Warsztatów i Konkursu Filmowego „Jedno Ujęcie” – imprezy organizowanej tradycyjnie w Łebie, której uczestnikami jest kilkudziesięciu młodych adeptów sztuki filmowej, w tym młodzi studenci PWSFTviT czy WFF Filmhochschule w Poczdamie.
  Jest to oryginalne przedsięwzięcie polegające na realizacji filmów w jednym ujęciu kamery, bez montażu. Znawcom sztuki filmowej nie trzeba wyjaśniać, iż jest to dość trudne zadanie, zarówno operatorskie, jak i reżysersko-aktorskie. Tym bardziej sprawia jednak wiele satysfakcji prawdziwym amatorom sztuki filmowej.
  Dla operatorów to wyjątkowe wyzwanie warsztatowe, w którym muszą połączyć umiejętności szwenkowania z precyzją akcentowania wielkości planów filmowych, z tzw. ruchem wewnątrzkadrowym jednego ujęcia – czyli w tym wypadku całego filmu. Dla reżysera i aktorów to również niezwykłe zadanie, wymagające mobilizacji na planie filmowym – w przypadku omyłki lub „nieoczekiwanych gości” w kadrze, ujęcie, a tym samym i cały film, trzeba powtarzać od początku
  To przedsięwzięcie edukacji filmowej znalazło uznanie wśród wielu wybitnych twórców Polskiego Kina, dzięki czemu podczas naszej imprezy mogliśmy gościć wykładowców najwyższej klasy a młodzież miała unikalną okazję na poznanie tajników filmowego rzemiosła i konsultacje autorskich prac filmowych m.in. z takimi artystami, jak Janusz Majewski, Bogdan Dziworski, Henryk Kluba, Piotr Łazarkiewicz, Krzysztof Magowski, Maciej Dejczer, Łukasz Kośmicki, Magdalena Łazarkiewicz, Maria Zmarz-Koczanowicz, Lidia Zonn…
  W tym roku zajęcia warsztatowe w grupach dla początkujących i zaawansowanych poprowadzą zawodowi operatorzy kamer i filmowcy niezależni. Opiekę artystyczną zaofiarował się sprawować ponownie reżyser – pan Wojciech Kukla.
  Pod koniec Warsztatów, jak co roku, odbędzie się Konkurs Filmowy „Jedno Ujęcie”, na którym zostaną przyznane – tradycyjnie – nagroda im. Henryka Kluby – Złota SZAFA, a także dwie Srebrne i trzy Brązowe SZAFY (dźwigane w filmie Romana Polańskiego).

Bookmark Bookmarked